AMD برنده جنگ نسل بعدی کنسول‌های بازی؛ آیا کامپیوترهای شخصی می‌توانند دوباره یکه تاز دنیای بازی‌های کامپیوتری باشند؟

سونی و مایکروسافت به زودی کنسول‌های بازی خود را روانه بازار خواهند کرد و از آن به بعد جنگ این دو کنسول بازی دیدنی تر خواهد شد. اما تنها شرکتی که از هر حیث برنده اعلام خواهد شد کمپانی سازنده چیپ‌های کامپیوتری، AMD است. انگار این شرکت تمام برنامه ریزیهای خود را طوری ترتیب داده تا در دل هر کنسول بازی جدیدی که قرار است روانه بازار شود مانند ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن 4 و حتی نینتندو وی‌یو یکی از پردازنده‌های ساخت خود را قرار دهد.

ادامه مطلب...

درست است که این اقدام AMD سود قابل توجهی را روانه حساب‌های بانکی اش می‌کند، اما اگر با دقت به کل داستان نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که هدف این کمپانی از قرار دادن پردازنده‌های ساخت خود در دل کنسول‌های جدید بازی بسیار فراتر از این‌هاست. AMD با این کار خود می‌تواند کامپیوتر‌های شخصی را دوباره به قله موفقیت بازگرداند.

حتما می‌دانید که ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن 4 از بازی‌های قدیمی که برای کنسول‌های نسل قبلی آن‌ها ساخته شده‌اند، پشتیبانی نخواهند کرد. اما واقعا چرا این دو کنسول جدید از بازی‌های قدیمی پشتیبانی نمی‌کنند؟ جواب ساده و مختصر خواهد بود؛ علت، این است که سونی و مایکروسافت در کنسول‌های پلی‌استیشن 3 و ایکس‌باکس 360 از پردازنده‌های PowerPC استفاده می‌کردند اما ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن 4 از پردازنده‌های AMD بهره می‌برند که بر اساس معماری x86 طراحی و ساخته شده‌اند.

منبع:زومیت


ادامه مطلب